2013-14 Faculty Reviewers

Jennifer Alexander, History of Science, Technology & Medicine

David Andow, Entomology

Victor Barocas, Biomedical Engineering

Jane Blocker, Art History

Elizabeth Borer, Ecology, Evolution & Behavior

Wade Bresnahan, Microbiology, Immunology & Cancer Biology

Matthew Canepa, Art History

Snigdhansu Chatterjee, Statistics

Anna Clark, History

Roy Cook, Philosophy

Shawn Curley, Information/Decision Sciences

Prodromos Daoutidis, Chemical Engineering

Joan DeJaehere, Organizational Leadership, Policy & Development

Tracey Deutsch, History

Timothy Ebner, Neuroscience

Ryan Elliott, Aerospace Engineering

Doug Ernie, Electrical Engineering

Leonard Ferrington, Entomology

Ana Forcinito, Spanish & Portuguese

Catherine French, Civil Engineering

Shirley Garner, English

Judith Garrard, Health Policy & Management

Maria Gini, Computer Science

Brian Goldberg, English

David Grayson, Music

David Greenstein, Molecular, Cellular, Developmental Biology & Genetics

Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology & Biophysics

Darwin Hendel, Organizational Leadership, Policy & Development

Thomas Holmes, Economics

Raymond Hozalski, Civil Engineering

Rembert Hueser, German, Scandinavian & Dutch

Victoria Interrante, Computer Science

George John, Marketing

Susanne Jones, Communication Studies

Canan Karatekin, Child Development

Romas Kazlauskas, Biochemistry, Molecular Biology & Biophysics

Panayiota Kendeou, Educational Psychology

Robert King, Applied Economics

Carol Klee, Spanish & Portuguese

Efie Kokkoli, Chemical Engineering

Nita Krevans, Classical & Near Eastern Studies

Kathleen Krichbaum, Nursing

Nathan Kuncel, Psychology

Lorene Lanier, Neuroscience

Hee Yun Lee, Social Work

Kenneth Leopold, Chemistry

David Levinson, Civil Engineering

Malinda Lindquist, History

Alice Lovejoy, Cultural Studies & Comparative Literature

Vuk Mandic, Physics

Michelle Mason, Philosophy

Katsumi Matsumoto, Earth Sciences

Jason McGrath, Asian Languages & Literatures

Dario Menanteau, Social Work

Paul Mermelstein, Neuroscience

Claudia Neuhauser, Informatics Institute

Deniz Ones, Psychology

James Orf, Agronomy & Plant Genetics

Lisa Park, Sociology

Claudia Parliament, Applied Economics

Lee Penn, Chemistry

Jennifer Pierce, American Studies

Wendy Rahn, Political Science

Gillian Roehrig, Curriculum & Instruction

Jonathan Sachs, Biomedical Engineering

Eric Seabloom, Ecology, Evolution & Behavior

Yoji Shimizu, Lab Medicine & Pathology

Nikos Sidiropoulos, Electrical Engineering

Andrew Simons, Ecology, Evolution & Behavior

Ajay Skaria, History

Alan Smith, Horticultural Science

Jaideep Srivastava, Computer Science

Andreas Stein, Chemistry

David Stephens, Ecology, Evolution & Behavior

Christian Teyssier, Earth Sciences

Kathleen Thomas, Child Development

LaDora Thompson, Physical Medicine & Rehabilitation

William Toscano, Environmental Health Sciences

Leigh Turner, Center for Bioethics

Christophe Wall-Romana, French & Italian

Timothy Walseth, Pharmacology

Susan Weller, Entomology

Peter Wells, Anthropology

Timothy Wiedmann, Pharmaceutics